12.02.2002 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nutriční opacita čočky u štěňat novofundlandského psa

Šedý zákal se běžně vyskytuje u psů vyšších věkových kategorií. Katarakta však byla diagnostikována u dvou vrhů novofundlandského psa. Majitel si u štěňat všiml atypického chování. Oba vrhy, každý po osmi štěňatech, pocházely z jedné chovatelské stanice, ale jejich rodiče nebyli totožní a u předchozích mláďat se podobné problémy nevyskytovaly.

Onemocnění obvykle začínalo jako kouřová ekvatoriální opacita v zadní části čočky. Centrální část čočky byla u velké většiny postižených zvířat nezakalená. U jednoho vrhu se zjišťovala opacita posteriorního ypsilonového švu, který je u zdravých štěňat obvykle neviditelný. Pro rozvinuté onemocnění byl charakteristický anulární zákal zadní části čočky. Štěňata byla postižena v různém rozsahu.
Literární práce popisují nutriční kataraktu u různých živočišných druhů. Její příčinou bývá nedostatek některých vitamínů a esenciálních aminokyselin a nebo nadbytek specifických sacharidů. Bylo zjištěno, že deficience aminokyselin argininu a fenylalaninu způsobuje šedý zákal u mláďat psů, koček a vlků, která vyrůstají bez matky a jsou krmena určitými komerčně vyráběnými mléčnými náhražkami. Byl vysloven názor, že riziko vzniku katarakty souvisí s používáním mléčných náhražek ve velmi raném věku. Zákal čočky je také popisován u štěňat foxhounda krmených dietou s nízkým obsahem proteinů.
Oba vrhy byly z důvodu agalakcie fen od druhého dne po porodu krmeny komerční mléčnou náhražkou. Chovatel při přípravě přesně dodržoval postup, štěňata byla krmena každé dvě hodiny. Analýzou směsi před naředěním bylo zjištěno, že obsahuje 31,6 % bílkovin, 1,11 % argininu a 1,61 % fenylalaninu. Tyto hodnoty jsou v souladu se směrnicemi schválenými pro výrobu tohoto druhu krmiva americkými a evropskými organizacemi NRC, AAFCO a FEDIAF. Mléko feny se skládá z 37,8 % proteinů, 2,12 % argininu a 1,89 % fenylalaninu.
Od věku 3 týdnů bylo mláďatům podáváno konzervované krmivo pro štěňata. Po vytvoření šedého zákalu, který se u psů objevil ve stáří osmi a tří týdnů, začal chovatel přidávat do vlhkého kompletního krmiva pro štěňata esenciální aminokyseliny arginin (200 mg/den/štěně) a fenylalanin (500 mg/den/štěně). Tato léčba trvala 15 týdnů.
Oftalmologickým vyšetřením, které bylo provedeno 15 týdnů po objevení šedého zákalu, bylo u několika štěňat zjištěno úplné vymizení opacity čočky a mírné zlepšení u zbytku zvířat. Klinický nález byl shodný s literárními citacemi, které popisují nutriční zákal čočky u psovitých šelem.
Tento případ naznačuje, že současná doporučení pro obsah jistých esenciálních aminokyselin v mléčných náhražkách pro štěňata mohou být nedostatečná pro velmi mladá štěňata některých plemen.

Ranz D., Gutbrod F., Kienzle E. Nutritional lens opacities in two litters of newfoundland dogs. The Waltham International Symposium, 2001;7-8 August, Vancouver Canada:47.

MVDr. Linda Svobodová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down