17.10.2003 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O dobré spolupráci s Celní správou ČR

Státní veterinární správa se na ochraně zákazníků před závadnými či přímo nebezpečnými potravinami živočišného původu nepodílí sama. Co když někdo veze takové zboží, aniž je přihlásí k veterinární kontrole, co pak?

V takovém případě nelegálního dovozu veterinárního zboží plní účinně svou funkci, jako tomu bylo například v září a nyní i počátkem října, česká celní správa.
O co šlo? V září nalezli celníci z Celního úřadu Brno při fyzické kontrole kontejneru za deklarovaným čínským mraženým špenátem 14901 kg zmraženého vepřového. Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj následně rozhodla o nepoživatelnosti tohoto masa, jelikož šlo o maso neznámého původu.
Druhý případ, byl opět řešen na základě podnětu Celní správy Brno. Obchodní společnost z Uherského Hradiště dovezla bez jakéhokoli povolení Státní veterinární správy natož veterinárního osvědčení 7 200 černých vařených kachních vajec a 16 800 syrových kořeněných kachních vajec. I toto zboží posoudil úřední veterinář jako nepoživatelné.
Čili i toto zboží bylo zabaveno a musí být neškodně odstraněno.
Jak je vidět, účinná a logická spolupráce státního veterinárního dozoru s orgány celní správy má efekt.
Po přijetí naší republiky do Evropské unie však bude situace o něco jednodušší, neboť dosavadní dozor na hranicích v podstatě odpadne, neboť vstupovými místy budou pohraniční veterinární stanice na vnějších hranicích EU plus na vnějších hranicích s námi vstupujících států, tj. Polska, Slovenska a Maďarska. Naše republika nebude mít jiné vstupové místo do Unie než na letišti v Praze Ruzyni.
Určitě však spolupráce Státní veterinární správy s Celní správou bude v obdobné, popřípadě pozměněné podobě, trvat i nadále.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down