25.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O lék Tamiflu není v lékárnách ani u praktických lékařů zájem

Tamiflu patří do skupiny léků, které brání šíření viru chřipky uvnitř těla.

Protivirový přípravek užívají lidé, kteří byli v přímém kontaktu s krůtami zasaženými ptačí chřipkou na farmě na Orlickoústecku. Lék stojí zhruba 900 korun a je pouze na recept. Pacient doplatí 200 až 300 korun podle typu balení. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že nemá informace, že by se lék dnes více kupoval. V oblasti, kde se nákaza vyskytla, o lék zájem není. Lékárníci z Vysokého Mýta, Chocně a Litomyšle podle zjištění ČTK ani neplánují nakoupit lék do zásoby. Pokud někdo bude mít zájem, lék objednají. Některým lékárnám zůstal na skladě lék Tamiflu z loňského roku. Například v Lékárně U Zvonice ve Vysokém Mýtě mají zásoby na dlouhou dobu dopředu.
Státní veterinární správa a hygienické stanice provádějí dostatečná opatření na ochranu veřejnosti. Pokud by opravdu hrozilo reálné nebezpečí, že by se nákaza mohla šířit i mimo zasaženou oblast, nebo by virus zmutoval a začal ohrožovat lidi, budou přijata taková opatření, že ohniska budou zcela izolována a lidé budou pod kontrolou.
Tamiflu patří do skupiny léků, které brání viru chřipky v šíření uvnitř těla. Pomáhá tak zmírnit nepříjemné příznaky infekce, nebo jim i předejít. Odborníci varují před zbytečným užíváním Tamiflu. V Japonsku zemřeli letos na jaře dva lidé, kteří lék brali. Lék může vyvolat těžkou depresi vedoucí k sebevraždě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down