03.08.2007 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy z brazilského hovězího masa a biolihu

Na počátku července došlo k další dohodě mezi Evropskou unií a Brazílií.

Těsnější spolupráce s touto zemí je i jednou z priorit současného portugalského předsednictví. Evropští zemědělci však poukazují na import levnějšího brazilského hovězího masa, které podle nich neodpovídá legislativě unie. Obávají se také brazilského biolihu, jehož dovoz by mohl ohrozit výrobu biopaliv.

COPA/COGECA, které zastřešují organizace zemědělců a jejich družstev v zemích Evropské unie požadují zpřísnění kontroly hovězího masa dováženého do Evropy z Brazílie. Odvolávají se na zjištění, která členové Irské farmářské asociace publikovali po své návštěvě Brazílie. Na tamních farmách a v chovech skotu objevili nejrůznější přestupky proti správné zemědělské praxi, které ohrožují bezpečnost brazilského hovězího masa. Jde zejména o označování zvířat ušními známkami několik týdnů před porážkou, snadnou odnímatelnost známek, nekontrolovaný přesun zvířat přes hranice sousedních států i mezi jednotlivými regiony, a to přesto, že v některých částech země a v sousedních zemích je rozšířena slintavka a kulhavka. Irové se setkali i s používáním zakázaných hormonů, látek na podporu růstu a antibiotik.
Tato zjištění podle COPA/COGECA snižují profesionalitu a schopnosti brazilských kontrolních orgánů. Zemědělské organizace unie se zajímají, zda ze zmíněných zjištění budou vyvozeny nějaké důsledky. Jako okamžité preventivní opatření zatím alespoň požadují, aby unie zvýšila kontrolu dovozů brazilského hovězího masa. Pokud se ukáže, že zmíněné nedostatky nejsou ojedinělé, ale všeobecně rozšířené, pak zemědělské organizace požadují, aby Brusel dovoz brazilského hovězího masa zakázal.
Hrozba konkurence levného bioetanolu
Import brazilského hovězího masa není jediným důvodem obav evropských zemědělců z rozpínavosti této kvapem se vyvíjející země. Je to i její potenciál výroby biopaliv, zejména bioetanolu. A právě biopaliva jsou jednou z možností, jak podepřít kolísající a uvadající příjmy evropského zemědělství. Proto představitelé COPA/COGECA rázně reagovali na prohlášení komisaře pro obchod Brita Petera Mandelsona o tom, že by Evropa měla otevřít svůj trh levným biopalivům z Brazílie a dalších států. Představitelé evropských zemědělců přitom upozorňují na to, že nízké náklady jsou možné hlavně kvůli necitlivému přístupu k životnímu prostředí i špatným sociálním podmínkám. Výhoda v nákladech například v Brazílii je založena zejména na laciné půdě získané klučením deštných pralesů, ničením původních savan a využívání otrocké práce dělníků. Na druhé straně výroba a využívání biopaliv v EU snižuje produkci oxidu uhličitého a řídí se nejpřísnějšími pravidly udržitelného rozvoje, jaké na světě existují. Produkce biopaliv podporuje také energetickou nezávislost unie. Evropa se musí chránit před importem biopaliv, ale na druhé straně není možné, aby to, čím by měli přispět evropští farmáři udržitelnou cestou k energetickým představám unie se mělo realizovat brazilským exportem.
Dohoda s Brazílií
Unie přitom s Brazílií uzavřela dohodu o energetickém partnerství. V ní se vyzdvihuje role Brazílie jako hlavního a stálého partnera unie v Latinské Americe a také její význam v oblasti biopaliv, zajištění dodávek energie a v boji proti klimatickým změnám. Dohoda je základem pro spolupráci ve sférách, které obě strany zajímají, zejména v biopalivech a ostatních obnovitelných zdrojích energie, nízkouhlíkových technologiích a zvýšování energetické účinnosti. Součástí této spolupráce bude první setkání odborníků obou zemí nazvané dialog o energii, které se má konat letos na podzim.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down