30.06.2003 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchod stále trvá …

I v rámci EU se v přepravě zvířat za uplynulé měsíce a roky nic nezměnilo, resp. nezlepšilo ve vztahu ke zvířatům. Po šokujícím zjištění v roce 1999, kdy se v italském přístavu Bari za vysoké teploty doslova upeklo mnoho desítek ovcí, dokládají záběry v tomto dokumentu, že přeprava hospodářských zvířat určených na jatka nebo další výkrm stále kvete dál.

Země jako Itálie, Řecko a Španělsko, kam se zvířata “sjíždějí” ze všech koutů Evropy, samy od sebe nepřijmou zásadní řešení, která by zastavila týrání zvířat. Na tyto země je nutno neustále vyvíjet mezinárodní tlak, aby si začaly uvědomovat, jak velkou ostudu jim jejich necitlivost přináší. Alespoň jeden orgán se v Evropě chová na morální a etické úrovni: Evropský parlament. Jeho poslanci již dvakrát odhlasovali maximální bezvýjimečný limit pro přepravu zvířat 8 hodin či do vzdálenosti 500 km. Snad se současný návrh směrnice o přepravě zvířat, prezentovaný Evropskou komisí bude ve své finální verzi tomuto požadavku hodně přibližovat.
Nechceme, aby zvířata z ČR zažívala utrpení, která se před, během a po přepravě odehrávají. Nechceme také, aby končila v krutých systémech výkrmu, který se u nás neprovádí a v EU (možná i v dalších zemích) je zatím stále běžný (výkrm telat na “bílé maso”: tele je nepřetržitě fixováno za krk k jednomu místu, nemůže se protáhnout, pouze lehnout či vstát a krmit se bílou mléčnou směsí). Dále nechceme, aby naše zvířata končila na jatkách těchto zemí, protože je ověřeno mnoha zdroji, včetně Evropské komise, že zvířata jsou zde před porážkou často týrána a porážka se provádí pouze podříznutím (bez předchozího omráčení), což je způsob velmi hrubiánský a u nás zakázaný.
Žádáme proto našeho premiéra, ministra zemědělství a SZIF, aby ukončili finanční dotování vývozu živých zvířat (místo nich lze přepravovat maso a živočišné výrobky), aby podporovali progresivní návrhy Evropského parlamentu a žádosti občanů a nevládních organizací, a aby se v rámci svého působení v EU přidali na stranu 9 zemí EU, jež se v září loňského roku vyjádřily, že návrhy Evropského parlamentu a veřejnosti podpoří (D, A, B, DK, FIN, L, NL, S, GB).
Představíme Vám oba dokumenty. Byly natočeny Mezinárodní organizací pro ochranu hospodářských zvířat CIWF a její Evropskou koalicí pro hospodářská zvířata ECFA. Společnost pro zvířata je členem obou organizací. Sdělíme více k poslednímu návrhu EC k přepravě zvířat a dotování vývozu mimo EU.
Představíme Vám také Společnou výzvu pro premiéry zemí Visegrádské 4 od nevládních organizací pro ochranu zvířat ze zemí V4 a otevřený dopis italskému velvyslanci, jenž mu bude doručen 1.7. ráno.
Tisková konference se koná 1.7. 2003 v zasedací místnosti, ul. Antala Staška 30, Praha 4 od 10.30 hodin.
Kontaktní osoba: ing. Dita Michaličková – Společnost pro zvířata
603 179 558, dita.m@worldonline.cz.

K dispozici bude i vyjádření SVS ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down