30.03.2010 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodní řetězce musí dodržet všeobecné obchodní podmínky

Kontroly kvůli nízkým výkupním cenám mléka

Senát doporučil ministerstvu financí a antimonopolnímu úřadu systematické kontroly v potravinářství kvůli petici proti nízkým výkupním cenám mléka.
Zemědělci požadují dodržování zákona o cenách a ochraně hospodářské soutěže. Podle nich hrozí likvidace výroby mléka a výrobků z něj.
Pokud zjistí nedodržování platných zákonů, mělo by vyvodit nápravná opatření. Prodej za podnákladové ceny je nyní možno postihovat buď zákonem o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů, anebo podle zákona o cenách je možné i nadále sankcionovat nákup za ceny nedosahující oprávněných nákladů.
Antimonopolní úřad zahájil již kontroly na základě prvního zákonu (viz výše). Obchodním řetězcům hrozí od února za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Obchodní řetězce musí podle zákona poskytovat dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen.
Cílem zemědělců je dodržování rovnosti před zákonem a ochrana mléka jako poslední zemědělské komodity s výjimkou obilovin, v jejíž produkci je ČR soběstačná, a zachování chovu dojnic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down