12.03.2012 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodníci se potýkají s nedostatkem vajec na tuzemském trhu

Zájem o vejce prodávaná přímo chovateli slepic v posledních dnech kvůli zdražení a nedostatku vajec v obchodních řetězcích výrazně stoupl.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové velkochovatelé prostřednictvím podnikových prodejen běžně prodají přímo zákazníkům zhruba tři procenta své produkce, v současnosti však podíl přímých prodejů vzrostl na desetinu. Zvýšený zájem o vejce hlásí také menší farmáři v regionech nebo trhovci ve městech.
Ing. Tůmová uvedla, že se v posledních dnech může zvyšovat také zájem lidí na venkově o nosnice ve snaze zajistit pro svou rodinu domácí vejce. Cílený nárůst neohrozí velké chovatele.
Alternativně chované slepice po dlouhých tuhých mrazech právě nenesou. Obchodníci se stále potýkají s nedostatkem vajec na tuzemském trhu a některým z nich dodavatelé posílají pouze zlomek obvyklého množství vajec. V Česku i celé Evropské unii totiž po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec, což mělo za následek prudký růst jejich ceny, která je nyní ve srovnání se začátkem roku až dvojnásobná. Produkce vajec v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v dosud značně rozšířených menších klecích.
Bílá vejce jsou výrazně vhodnější k tradičnímu velikonočnímu zdobení, a zvyšuje se poptávka. V obchodech přitom jednoznačně převažují vejce hnědá. V tuzemsku jsou jen dva velcí producenti bílých vajec, proto se na předvelikonoční trh vesměs dováží.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down