30.06.2008 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodování s malými zvířaty

Je třeba rozlišovat cestování se zvířaty a obchodování s nimi

Turistické cesty se psem do zemí EU vyžadují pas zvířete s uvedenou identitou tetováním nebo mikročipem, vakcinaci proti vzteklině, popřípadě potvrzení o účinnosti vakcinace, které vyžaduje Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko a ošetření proti echinokokóze a klíšťatům, které požaduje také Finsko. Označení čipem musí odpovídat ISO normě č. 11784 nebo příloze A ISO normy 11785 (informace mají k dispozici všechny krajské veterinární správy).
V případě obchodních vývozů psů, zejména do některých nečlenských zemí, si však obchodníci musejí včas zjistit dovozní podmínky konkrétních zemí. Např. Izrael požaduje nejen potvrzení o vakcinaci psů proti vzteklině, ale i koček, a to provedené nejvýše před rokem a nejméně 30 dnů před příjezdem do Izraele, ale nesmějí ani dovážet některá plemena psů, u kterých existuje eventuelní riziko možného agresivního chování, popřípadě jsou údajné problémy s jejich výchovou. Podle sdělení Izraelské veterinární správy se nesmějí do Izraele tedy vyvážet například americký stafordšírský bulteriér (Amstaf), bulteriér, argentinská doga, japonská tosa inu, stafordšírský bulteriér (anglický), pitbulteriér, brazilská fila, rotvajler a ani jejich kříženci, a ani psi vykazující vzory chování a tělesné znaky podobné těmto plemenům. Některé země mohou mít i zvláštní požadavky jako například podmínky Slovinska, které zakazuje obchodní dovozy nevakcinovaných štěňat či koťat do tří měsíců stáří, a to jak ze třetích zemí, tak ze členských zemí EU. Rozumí se nevakcinovaných proti vzteklině.
Je tedy nanejvýš vhodné, aby zájemci o vývoz dospělých psů i štěňat vzali tyto podmínky v úvahu a neriskovali problémy při odbavování zásilek, neboť při navrácení zpět do ČR by jim pochopitelně vznikla velká finanční újma.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down