23.04.2008 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Období prosté přenašečů blue tongue skončilo 21. 4. 2008

SVS ČR již informovala všechny chovatelské svazy a KVS.

Teploty se již pohybují nad 10 °C, proto lze očekávat výraznou aktivitu tiplíků, pakomárů rodu Culicoides, kteří přenášejí katarální horečku ovcí.
Dospělců tiplíků přezimuje velmi málo, avšak zahřeje-li se dostatečně půda vyvinou se z larev mladí tiplíci. V současné době je v ČR instalováno 21 lapačů, do kterých se kvůli monitoringu lapají tiplíci, aby byli posléze vyšetřeni. Zatím nebyli žádní infikovaní tiplíci diagnostikovaní.
S vakcinací proti katarální horečce ovcí již začali ve Francii a Německu, nyní chystají vakcinaci ve Velké Británii. I v naší republice se s vakcinací počítá, v prvním roce na ni významně přispěje EU, a to na vakcínu i na její provedení. Do doby, než se začne vakcinovat, umožní Státní veterinární správa ČR těm chovatelům, kteří budou chtít se zvířaty (skotem či ovcemi) obchodovat v rámci EU, provést vakcinaci v předstihu.
Nyní, po 21. 4. , musejí chovatelé opět dbát na to, aby pokud možno bránili kontaktu chovaných zvířat se savým hmyzem, jmenovitě s tiplíky, a před přesunem je vždy ošetřili. Pokud by šlo o přesun chovných zvířat, musejí mít tato zvířata potvrzení o laboratorním vyšetření. O všech těchto povinnostech a krocích jsou informovány všechny krajské veterinární správy, i chovatelé.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down