Obilnářské fórum

9. 6. 2010 Větrný Jeníkov

Podle odhadů MZe dosáhne letošní přebytek obilí
1,5 až 1,7 milionu tun. Celková sklizeň obilí, která je v České republice dominantní skupinou plodin, by měla být mírně nižší než loni a pohybovat se mezi 7,5 a 7,7 miliony tun. Kvůli stále klesajícím stavům hospodářským zvířat ztrácí část obilí své uplatnění na trhu. V r. 1994 překračovaly stavy prasat čtyři miliony. V současné době je to stěží polovina.
Každoroční narůstající přebytky každoročně vyvážíme a domácí producenti jsou závislí na zahraničních trzích. Loni bylo ze země vyvezeno 1,7 milionu tun obilí.
Jedním z cílů českého zemědělství po roce 2010, kterou vypracovalo ministerstvo, je zachování či zvýšení stavu hospodářských zvířat.
V budoucnosti by měly být využívány vysoce intenzivní pěstitelské technologie. Do doby, než odezní ekonomická krize a než budou v ČR zprovozněny zpracovatelské kapacity pro výrobu biopaliv z obilí, by měly být zachovány intervenční nákupy obilí. Ministerstvo dále předpokládá využívání „geneticky modifikované kukuřice“ jako suroviny při výrobě „bioetanolu či bioplynu“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *