11.06.2010 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obilnářské fórum

9. 6. 2010 Větrný Jeníkov

Podle odhadů MZe dosáhne letošní přebytek obilí
1,5 až 1,7 milionu tun. Celková sklizeň obilí, která je v České republice dominantní skupinou plodin, by měla být mírně nižší než loni a pohybovat se mezi 7,5 a 7,7 miliony tun. Kvůli stále klesajícím stavům hospodářským zvířat ztrácí část obilí své uplatnění na trhu. V r. 1994 překračovaly stavy prasat čtyři miliony. V současné době je to stěží polovina.
Každoroční narůstající přebytky každoročně vyvážíme a domácí producenti jsou závislí na zahraničních trzích. Loni bylo ze země vyvezeno 1,7 milionu tun obilí.
Jedním z cílů českého zemědělství po roce 2010, kterou vypracovalo ministerstvo, je zachování či zvýšení stavu hospodářských zvířat.
V budoucnosti by měly být využívány vysoce intenzivní pěstitelské technologie. Do doby, než odezní ekonomická krize a než budou v ČR zprovozněny zpracovatelské kapacity pro výrobu biopaliv z obilí, by měly být zachovány intervenční nákupy obilí. Ministerstvo dále předpokládá využívání „geneticky modifikované kukuřice“ jako suroviny při výrobě „bioetanolu či bioplynu“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down