19.01.2004 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Objevilo se další podezření na BSE v Česku

U uhynulé krávy pocházející z chovu v obci Trstěnice u Litomyšle odhalilo zatím první provedené vyšetření BSE. Výsledek kontrolního testu bude znám ve čtvrtek. Pokud by se devátý výskyt BSE v Česku potvrdil, muselo by družstvo utratit až 200 kusů dobytka.

Podezřelá kráva patřila do asi šestisethlavého stáda. Pokud nebude postižena i stáj, kde tele prošlo i odchovem, utraceno by bylo jen asi 130 kusů, ale i tak by to pro družstvo byla velká ztráta. Podle zootechnika bylo zvíře dlouhodobě nemocné a masokostní moučkou, odkud může nákaza pocházet, vědomě nekrmili. Předseda družstva neví, jakým způsobem se mohla kráva nakazit,neboť družstvo masokostní moučku řadu let nepoužívá a má vlastní uzavřený obrat stáda. Nekupují ani telata ani jalovice.
Jestliže kontrolní vyšetření bude pozitivní, půjde o první případ, kdy byla nemoc odhalena u uhynulého zvířete.
Česká republika dosud na BSE vyšetřila zhruba 500.000 kusů skotu. Z tohoto množství bylo osm zvířat nakaženo. V loňském roce veterináři prověřili 210.500 dobytčat z normálních i nutných porážek a uhynulých kusů. Přitom zjistili čtyři případy nemoci.
Kvůli dosavadním osmi případům nemoci bylo nebo by mělo být z preventivních důvodů utraceno přes 1300 dobytčat. Kvůli sedmému případu se nejpozději do konce ledna utratí zbývajících 213 vrstevnic nakažené krávy ze Syřenova a do konce února i 166 vrstevnic osmé nemocné krávy z Velkých Němčic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down