25.05.2010 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnova rybníků na Vysočině

Dotace z evropských fondů

Do obnovy rybníků na Vysočině budou investovat jejich majitelé dalších 194 milionů korun. Rybníky se budou čistit a opravovat ve všech částech kraje, někde se budou revitalizovat i části potoků a přibudou tůně pro obojživelníky. EU podpořila na Vysočině v minulých dvou letech projekty na obnovu rybníků za 960 milionů korun.

V evropských fondech získalo dotaci 28 projektů.
V čerpání dotací na optimalizaci vodního režimu v krajině z operačního programu Životní prostředí jsou žadatelé z Vysočiny velmi úspěšní. V předchozích dvou letech získali více než čtvrtinu částky vyčleněné na tento účel pro celou republiku. Mezi projekty, které byly schváleny v polovině tohoto měsíce, získala Vysočina 23 procent. Dotace z tohoto programu čerpají hlavně soukromí vlastníci a samosprávy. V rybnících je pak ale omezen chov ryb. Rozšíření vodních ploch prospívá žábám a jiným obojživelníkům. Ekologické funkce nových rybníků se podle ochránců přírody projeví až po delší době. Už nyní je ale patrné zastavení dlouhodobého poklesu počtu vodních a mokřadních ptáků.
Rybníky na Vysočině vznikají rychlým tempem již několik let. Přibylo jich už několik set, dříve byla jejich obnova podporována z národních zdrojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den. Proč nejsou přednostně obnoveny rybníky,které byly zrušeny v období kolektivisace bez souhlasu vlastníka? Jsem vlastnikem tří parcel na kterých byly v minulosti menší rybníky a na další parcele asi 100 m. dlouhá hráz po zrušeném rybníku. Rybník na p.č. 499 k.u. Pokojov jsem svépomoci bez dotace obnovil. Na další mám zpracován projekt, Asi čtyři roky Uzemní rozhodnutí a dvakrát prodloužené. Zdá se mi nenormální,že se buduji rybníky zcela nové,dotuji se opravy a rekonstrukce rybníků velkých podnikatelů. Záměr obnovy rybníků je zapracován v Uzemním plánu obce Pokojova. Jako 75 letý důchodce jsem vynaložil určité finance na výdaje spojené s projektem. Mám dojem,že se asi realisace nedožiji. Při současných fin. nákladech nelze tuto akci bez dotace realisovat. Hodnoty,které naši předci zbudovali se snadno zničily ale těžce se obnovuji.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down