Obsah pesticidů v potravinách

Firma Lidl překračuje zákonné limity.

Ekologové vyzvali obchodní řetězec Lidl, aby po vzoru Německa také v České republice a v dalších 13 evropských zemích omezil kontaminaci zejména prodávaného ovoce a zeleniny pesticidy. Podle ekologů by měl Lidl prodávat výrobky biozemědělství a potraviny ze zemí třetího světa s označením FAIR TRADE. Vedení společnosti Lidl dnes odmítlo, že by firma při prodeji ovoce a zeleniny porušovala tuzemské předpisy. Lidl má v ČR asi 150 prodejen.
Společnost Lidl vykázala loni mezi německými obchodními řetězci v obsahu pesticidů v ovoci a zelenině nejhorší výsledky. Lidl proto na začátku letošního roku zpřísnil kontrolu kvality potravin a zavázal se, že obsah pesticidů bude výrazně nižší, než připouštějí německé normy. Lidl také v německých obchodech začal nabízet biopotraviny a výrobky FAIR TRADE.
Program společnosti Lidl se pro tuto chvíli jeví omezený jen na Německo, ale zbytky pesticidů jsou nacházeny i v dalších zemích, kde si spotřebitelé nepochybně zaslouží stejnou míru ochrany jako v Německu.
Monitoring v EU stále prokazuje překračování zákonných limitů pro obsah pesticidů v potravinách a rozšířenou kontaminaci ovoce a zeleniny. Podle výsledků monitoringu více než pět procent vzorků potravin překračuje zákonný limit pro obsah pesticidů. Téměř polovina všech vzorků vykázala zbytky pesticidů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *