03.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana před dusičnany přinutí zemědělce k vybudování skladů

Některé zemědělské farmy budou muset z důvodu nového nařízení vlády o zacházení s hnojivy a chlévskou mrvou vybudovat nové sklady a sila. Nařízení by mělo vejít v platnost od příštího roku a jeho hlavním účelem je snížit znečištění životního prostředí dusičnany.

Za zranitelné, tzn. takové, které si zaslouží speciální ochranu před dusičnany, označili autoři tzv. nitrátového nařízení více než třetinu území ČR a 42,5 procent plochy zemědělských půd.
Podle údajů z loňského roku odhaduje ministerstvo zemědělství čtyřleté investice na vybudování skladů pro siláže a hnoje na 28 až 30 miliard korun. Až tři čtvrtiny těchto prostředků by mohl resort získat z dotací EU, část nákladů ponesou samotné zemědělské firmy a část lze získat z národních dotací.
Návrh programu vychází podle ministerstva životního prostředí z dostupných a aktualizovaných vědeckých a technických poznatků a z informací o přírodních podmínkách, které mohou ovlivňovat vstup a pohyb dusičnanů v daném prostředí. Na návrhu pracovali experti Výzkumného ústavu rostlinné výroby a v roce 2001 ustavené regionální skupiny, při tvorbě návrhu přihlíželi k připomínkám odborníků z Evropské komise. Pravidla pro používání a skladování hnojiv a statkových hnojiv, střídání plodin a protierozní opatření začnou platit až od ledna příštího roku, aby se na ně zemědělci stačili připravit.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down