Ochránci zvířat za zlepšení podmínek přepravy

V den, kdy Itálie na půl roku převzala vedení EU, se ochranářské organizace obrátily na italská velvyslanectví v zemích Evropy s žádostmi o zlepšení podmínek přepravy hospodářských zvířat. Italskému velvyslanci v Praze předali výzvu čeští ochránci zvířat.

„Itálie patří k zemím, do kterých ročně směřují tisíce zvířat na porážku, je největším dovozcem hospodářských zvířat v EU. Žádáme italskou vládu, aby hlasovala pro celkový limit pro přepravu zvířat osm hodin nebo 500 kilometrů,“ řekla novinářům členka Evropské koalice pro hospodářská zvířata Dita Michaličková.
Česká republika podle Michaličkové i mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna patří k zemím s vysokým standardem péče o hospodářská zvířata. Ve všech zemích Evropy to však není běžné. Z evropské patnáctky podporuje osmihodinový limit přepravy pouze devět zemí. Mnohé státy také dotují vývoz svých přebytků, a to i do zemí, kde žádná pravidla pro zacházení se zvířaty neexistují. Na dotace dají země EU ročně až 100 milionů eur (tři miliardy korun).
Evropská komise se chystá projednat návrh nového zákona, který by zakázal přepravu mláďat nad 50 kilometrů, určil přísnější parametry pro vozy přepravující dobytek a zajistil větší kontrolu. Očekává se, že během italského předsednictví bude Brusel přezkoumávat předpisy týkající se přepravy zvířat.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *