03.11.2003 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochráncům se nelíbí utrácení březích krav kvůli BSE

Vysokobřezí krávy společnosti Zeos Lomnice nad Popelkou, které jsou vrstevnicemi dojnice pozitivní na BSE a které do tří měsíců porodí, budou zatím ušetřeny. Krávy, které jsou březí do sedmého měsíce, půjdou na porážku již nyní. Lize na ochranu zvířat se však tento postup nelíbí.

Ochránci argumentují tím, že když se do porodu může počkat u vysokobřezích zvířat, proč by to nešlo u všech. Ze stáda určeného k utracení jsou březí tři čtvrtiny. Podle předsedy ligy Radovana Valeše je důležité v této chvíli zajistit, aby lidé zvířatům co nejméně uškodili a co nejméně jich utratili.
Veterináři se brání tím, že již záchrana téměř donošených telat je výjimka, která jinde neexistuje, například v Německu by šlo na porážku celé stádo ihned. Pokus zachránit alespoň telata vysokobřezích krav budou muset konzultovat s Evropskou unií. Navíc by s tím měl problémy majitel březích krav, který by do jejich utracení nemohl obchodovat s dobytkem na maso.
Utrácení skotu na Semilsku začne za několik dní po zhruba pětatřicetičlenných skupinách skotu. Krávy nízko a středně březí budou utraceny nejdříve. Porážky budou probíhat po několik týdnů na jednom místě a těla zlikviduje asanační podnik v Mimoni.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down