Od zítra jen s pasem

Počínaje zítřejším dnem definitivně vstoupí v platnost povinnost cestovat po EU se psem, kočkou nebo fretkou jen se zvířecím pasem, který jako jediný doklad nahrazuje jiná veterinární osvědčení a doklady. Výjimku v cestování s pasem tvoří Británie, Irsko, Malta a Švédsko, které si ještě pět let podrží vlastní, přísnější pravidla pro cestování s domácími zvířaty.

Evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne si tento systém pochvaluje. Podle něj je to pokrok pro volný pohyb lidí provázených domácími mazlíčky. Schválený veterinární lékař vystaví zvířeti dokument v modrých deskách o rozměrech 100 na 152 milimetrů a s tuctem hvězdiček jako emblémem EU. Kromě fotografie zvířete, potvrzení o očkováních a přepisu zdravotní karty a údajů o majiteli se bude vyžadovat také mikročip či tetování, jehož číslo má ladit s číslem pasu. Pas má vystačit i při cestách do Andorry, na Island, do Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska a Vatikánu.
Psi, kočky a fretky měli s pasem povinně cestovat původně již od 3. července, většina členských států však doklad nestihla zavést.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *