30.04.2004 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborný seminář k reprodukci klisen

U příležitosti mezinárodní veterinární výstavy Vetfair 2004 připravily Česká hipiatrická společnost a Klinika chorob koní Veterinární a farmaceutické univerzity Brno spolu s pořadatelskou firmou Prion, s. r. o., odborný seminář na téma Peripartální období u klisny. Seminář se konal první den výstavy, v pátek 17. dubna dopoledne.

Jako první vystoupil MVDr. Otakar Chvátal, CSc, který byl současně odborným garantem semináře. Náplní jeho velice prakticky pojaté přednášky byly komplikace gravidity (torze dělohy, atonie dělohy, zmnožení plodových vod, kolika před porodem), indukce porodu, ztížený porod (nepravidelné polohy plodu a jejich řešení) a poporodní komplikace u klisen (ruptura děložních cév, ruptura dělohy).
Druhá přednáška se týkala posouzení placenty a novorozeného hříběte. MVDr. Petra Grygarová v ní zmínila anatomii a fyziologickou funkci placenty a změny, které se odehrávají v děloze a placentě v období kolem porodu. Podtrhla význam vyšetření placenty a probrala vyšetřovací postupy v případě abortu plodu a nejčastější příčiny abortů. Závěr přednášky se týkal základního vyšetření hříběte po porodu.
MVDr. Jan Filla hovořil o poporodním období u klisny. Charakterizoval změny probíhající v organismu klisny při první poporodní říji a zvážil faktory svědčící pro a proti připouštění klisen v této době. Shrnul též nejčastější poporodní komplikace u klisen (retence placenty, septická metritida, invaginace děložního rohu, výhřez dělohy a poporodní krvácení), probral jejich klinické příznaky a terapii.
Přestože seminář se konal ve všední den a téma bylo poměrně úzké, v sále se sešla téměř stovka účastníků. A protože odborný program byl jen dopoledne, zbylo jim také dost času projít všechny stánky na výstavě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down