04.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odebrání více než 200 týraných zvířat různých druhů na Trutnovsku

Veterinární inspektoři z Královéhradeckého kraje se v druhé polovině srpna zúčastnili spolu se zástupci obce s rozšířenou působností a Policie ČR akce, při níž bylo problémové chovatelce z Borovničky u Dvora Králové nad Labem ze zcela nevhodných podmínek odebráno velké množství zvířat (mimo jiné téměř dvě stovky slepic, 11 psů a dvanáct koček) a umístěno do náhradní péče k jiným chovatelům. Množstvím odebíraných zvířat i pestrou druhovou skladbou se jedná o zcela mimořádný a závažný případ.

Krajská veterinární správa pro Královéhradecký kraj (KVS) podala na chovatelku v dubnu letošního roku na základě zjištění z předchozích kontrol trestní oznámení. Případ byl velmi složitý, chovatelka opakovaně s veterinárními inspektory nespolupracovala, nevpouštěla je do objektu a vždy předváděla jen část zvířat. Součástí trestního oznámení byl proto také návrh, aby státní zástupce umožnil u chovatelky domovní prohlídku, při níž by bylo možné zjistit skutečný počet a zdravotní stav chovaných zvířat a chovatelské podmínky uvnitř budovy.

Při kontrole provedené na začátku letošního roku bylo totiž zjištěno, že chovatelka nechová zvířata způsobem, v prostředí a podmínkách, které vyžadují jejich biologické potřeby, fyziologické funkce a zdravotní stav a nepředchází poškození jejich zdraví. Z domu se šířil nepříjemný zápach amoniaku a veterinární inspektoři nebyli opět vpuštěni do budovy. Nebylo možné zjistit skutečný počet zvířat a podmínky, v jakých jsou chována.

Na základě zjištěných okolností, zejména hrubého zanedbání veterinární péče, kdy zvířata chovaná ve zcela nevhodných podmínkách trpěla například nejrůznějšími záněty,  rozhodl během srpnové akce na místě Městský úřad Dvůr Králové nad Labem (coby ORP) o odebrání všech zvířat a jejich umístění do předběžné náhradní péče.

Na místě se v době akce nacházelo cca 190 kusů kura domácího, 11 psů a 12 koček, dva poníci, tři kozli, husa, perlička a tři křepelky. Vzhledem k množství odebíraných zvířat a jejich druhové rozmanitosti byla zvířata umístěna do různých zařízení v Čechách i na Moravě.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down