08.10.2018 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odstav selat v době pozinkové

V areálu ZD Nové Město na Moravě proběhl koncem září konal jednodenní seminář na téma „Odstav selat v době pozinkové“ s mezinárodní účastí. Uspořádán byl Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, v. v. i. v rámci České technologické platformy pro zemědělství, která ho financovala.

Úvodem semináře všechny přítomné uvítala MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D., z pozice hlavního koordinátora akce.  Seminář zahájil MVDr. Jiří Bureš, ředitel Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, svoji přednášku s názvem „Zákaz ZnO u selat v období odstavu – regulatorní aspekty a možnosti náhrady v chovech prasat“.

Prvním zahraničním lektorem byl prof. Eric Cox z Department of Virology, Parasitology and Immunology, Faculty of Veterinary Medicine, University Gent v Belgii. Jeho prezentace „Proč a jak Escherichia coli vyvolává průjem nebo edémovou chorobu u odstavených selat“ byla zaměřena zejména na molekulárně mikrobiologické aspekty schopnosti enterotoxigenních a nebo verotoxigenních kmenů vyvolávat onemocnění.

Na předchozí téma navázal dr. Martin Faldyna z oddělení imunologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. Ve své přednášce „Role kolostrální a laktogenní imunity v ochraně selat“ připomněl principy specifické imunity s důrazem na rozdíly mezi systémovou imunitní odpovědí a odpovědí imunitního systému slizničních povrchů. S tím úzce souvisí indukce kolostrální a laktogenní imunity a jejich role v ochraně střeva selat před průjmovými onemocněními.

Druhým zahraničním přednášejícím byl prof. Jürgen Zentek z Institute of Animal Nutrition, Freie Universität Berlin v Německu. Ten ve své prezentaci „Výživa a střevní mikroflóra pro zdraví a výkonnost zvířat“ sumarizoval poznatky o zastoupení zástupců bakteriální komunity v jednotlivých úsecích trávicího traktu selat a jejich rychlých změnách v prvních hodinách a dnech života. Zdůraznil, že střevo je vlastně největší imunitní orgán v těle a že profil mikrobiomu je klíčový pro zdraví a prosperitu zvířat. Další část prezentace autora byla věnována vlivu suplementace krmné dávky ZnO na zastoupení kmenů rezistentních k antimikrobikům.

Poslední přednášku měl dr. Josef Krejčí z oddělení imunologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., zaměřil se na biologické náhrady nepovolených aditiv v krmivech pro selata. Věnoval se některým aspektům suplementace krmné dávky selat – od organických kyselin přes prebiotika a probiotika nebo humáty až po využití slepičích protilátek IgY. Právě ony se jeví jako nejperspektivnější.*

Podrobnější informace najdete v listopadovém čísle časopisu Veterinářství.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down