05.03.2007 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Onemocnění Creutzfeldt-Jakobovou chorobou v Rakousku potvrzeno

Zatím není zřejmé, kde se pacientka chorobou nakazila.

Kontrolními testy v referenční laboratoři ve Vídni bylo zjištěno, že pacientka na neurologické klinice v rakouském Linci onemocněla Creutzfeldt-Jakobovou chorobou. Naproti tomu podezření na onemocnění touto chorobou dalších dvou pacientů operovaných na klinice vzápětí poté se nepotvrdilo. Testy jejich tkání ještě sice definitivně neskončily, ale podle dosavadních výsledků může být onemocnění vyloučeno. Klinika vyčísluje své škody z případu a z něj vyplývajících omezení na nejméně 200.000 až 300.000 eur (asi 5,6 až 8,4 milionu Kč), může ale dosáhnout až milionu eur (asi 28 milionů Kč). Zatím není zřejmé, kde se pacientka chorobou nakazila. Minulý čtvrtek měli lékaři podezření, že pacientka trpí nádorovým onemocněním, zánětem mozku nebo mrtvicí. Proto jí byly operativně odebrány vzorky mozkové tkáně a zaslány do referenční laboratoře, která podezření na Creutzfeldt-Jakobovu nemoc potvrdila.
Creutzfeldt-Jakobova nemoc je velmi vzácná a vyskytuje se ročně asi v jednom případu na milion lidí. Klinické příznaky se zprvu projevují poruchami paměti, koordinace a hybnosti, které končí smrtí.
BSE byla u skotu potvrzena v roce 1986 ve Velké Británii, a následně byla zjištěna v dalších evropských zemích, včetně několika případů v ČR. V obavách z rozšíření nákazy byly utraceny v evropských státech koncem minulého století desetitisíce kusů dobytka a byly zpřísněny pravidla chovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down