Opatření kvůli aviární influenze v Jihomoravském kraji skončila

Veterinární opatření v Jihomoravském kraji kvůli aviární influenze byla 13. března ukončena. Chovatelé si opět mohou nakupovat drůbež. Na úředních deskách budou ukončena všechna uzavřená pásma. Ohniska, ochranná pásma a pásma dozoru jsou zrušena. Území Jihomoravského kraje je bez omezení.

V uplynulém víkendu se v Moravském Krumlově na Znojemsku dezinfikovaly drobné domácí chovy drůbeže a ptactva. Veterinární opatření pak měla být zrušena nejpozději do 30 dní od dezinfekce. Toto omezení by se aplikovalo kvůli inkubační době v případě, kdyby se kolem ohniska v ochranném pásmu chovala živá drůbež. Vzhledem k tomu, že byla veškerá drůbež utracena, lhůta byla změněna. Chovatelé však nesmí podcenit biologickou bezpečnost.

Už před několika dny se podařilo dokončit dezinfekci kurníků a volných ploch, kde se mohla drůbež pohybovat, v Ivančicích, Nové Vsi a Oslavanech, posledním místem byl Moravský Krumlov. Veterinární lékaři nařídili v těchto obcích utratit všechno ptactvo, protože se zde objevila tři sobě blízká ohniska. Na jižní Moravě byla aviární influenza potvrzena začátkem ledna. Jedno ohnisko bylo zjištěno v Brodě nad Dyjí. Od té doby se v Česku objevilo 37 ohnisek a bylo nutné utratit 98 000 ptáků.

Jen v Jihomoravském kraji nařídili veterinární lékaři plošné utrácení v okruhu tří kilometrů od ohnisek nákazy. Veterinární lékaři minulý týden zrušili celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedli v první třetině ledna. Komerční chovatelé mohou mít drůbež ve volném výběhu.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *