Právě v těchto okamžicích se dozvěděl Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, na jednání v Bruselu z úst Jaany Husu Kallio, zástupkyně ředitele DG SANCO (generálního ředitelství Zdraví a ochrany spotřebitele Evropské Komise), že Evropská unie nebude vůči ČR přijímat žádná bezpečnostní opatření.
Státní veterinární správa sice takovýto postup očekávala, nicméně je potěšitelné, že konečné stanovisko dnes zaznělo oficiální cestou. Josef Holejšovský s Jaanou Husu Kalio hovořil při příležitosti setkání šéfů veterinárních správ členských zemí EU a nových členských zemí EU.
Podle Josefa Holejšovského lze toto rozhodnutí vnímat především jako logickou odpověď na poslední výsledky třístupňových kontrol zpracovatelských závodů, které k 31. 3. 2004 Státní veterinární správa uskutečnila. Dále pak zcela jistě souvisí i s uznáním České republiky jako země prosté tuberkulózy skotu, brucelózy skotu, enzoootické leukózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat a brucelózy ovcí a koz, které bylo zveřejněno dne 31. 3. 2004, a to rozhodnutím Komise 2004/320/ES.
Někteří zpracovatelé měli obavy, že by Unie mohla nějaká ochranná opatření vůči naší republice přijmout; nyní je ale jasné, že tyto obavy byly liché. Snaha naší Státní veterinární správy umožnit našim zemědělcům i zpracovatelům uplatnit se na evropském trhu přináší i v tomto ohledu ovoce.
Podmínkou ovšem je, že orgány státního veterinárního dozoru umožní zúčastnit se evropského trhu jen těm subjektům, které splní podmínky naší, tj. i evropské veterinární legislativy.