02.05.2003 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orální vakcinace proti vzteklině slaví úspěch

Při letošní vakcinaci proti vzteklině letadla během dubna shodila zhruba 950.000 návnad na téměř dvě třetiny plochy České republiky. Náklady se pohybovaly kolem 15 milionů korun a pokryl je převážně stát. Takzvaná orální vakcinace se provádí již 14 let a smrtelně nebezpečná vzteklina díky ní skoro vymizela.

„V roce 1989 jsme zaznamenali 1500 případů vztekliny," upozornil zástupce vedoucího Národní referenční laboratoře pro vzteklinu v Liberci-Vratislavicích Jaroslav Jaroš. „Vloni jsme měli v České republice pouze tři, všechny na Trutnovsku. Naposledy tam zastřelil myslivec lišku se vzteklinou v dubnu 2002," dodal. V České republice hrozí vzteklina ještě v pohraničních územích sousedících s Polskem a Slovenskem, kde zůstává ještě hodně nakažených lišek.
Pokud by se příznivý vývoj v počtech zaznamenaných případů udržel ještě jeden rok, prohlásila by Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) Českou republiku za zemi, která je vztekliny prostá. "Kromě jiného by se uvolnily zatím velmi přísné předpisy pro převážení zvířat z České republiky do zahraničí," vysvětlil Jaroš. "A pokud by někoho pokousal neznámý pes, nemusel by ho lékař ve všech případech posílat do nemocnice na očkování proti vzteklině," uvedl. Nepříjemná léčebná kúra trvá zhruba 14 dní a pacienti dostávají pět injekcí. Poslední Čech zemřel na vzteklinu v roce 1968.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down