09.07.2008 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Organizace OSN pomáhá chudým zemím

Červnový summit FAO v Římě

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) poskytne osivo a krmivo 54 zemím zasaženým potravinovou krizí, aby tak zachránila sklizeň pro letošní a příští rok. Toto sdělení zveřejnil v Římě generální ředitel této organizace Jacques Diouf. Plán by měl vést ke zvýšení pomoci zemědělcům, tak aby se nejchudší země, především v Africe, dostaly z potravinové krize. Dodávka osiva a krmiva by jim měla umožnit vyrobit si sami to co potřebují a současně tak stimulovat zemědělskou výrobu. Iniciativa má za cíl zajistit úspěšnou zemědělskou produkci v sezóně 2008-2009 a zmírnit dopad vzestupu cen, zvláště u osiva, krmiva a pesticidů, které rostly rychleji než ceny potravin.
V Africe se používá v průměru jen devět kilogramů osiva na hektar, zatímco v Evropě 250 kilogramů. Program do něhož FAO investovala 21 milionů dolarů (336 milionů Kč) umožní dodávat zemědělcům vstupní suroviny od července 2008 po dobu jednoho roku. Rovněž se očekává podíl mezinárodního společenství na tomto typu iniciativ a projektů v mnohem širším měřítku. Podle FAO budou země nejvíce postiženy růstem cen potřebovat v letech 2008-2009 nejméně 1,7 miliardy dolarů (17,2 miliardy Kč), aby oživily své zemědělské systémy, které byly po desítky let zanedbávány a na posílení zemědělské produkce v nejchudších zemích bude zapotřebí až 24 miliard dolarů (384 miliard Kč).
Loni počet hladovějících ve světě vzrostl o 50 milionů jen z důvodu zvýšení cen potravin. Mezinárodní společenství přislíbilo dary ve výši více než 20 miliard dolarů (320 miliard Kč). Velká část těchto financí však ještě není k dispozici. Sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko sdružených ve skupině G8, které nyní jednají v Japonsku, byly vyzvány, aby své závazky týkající se rozvojové pomoci dodržely.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down