10.02.2017 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orli otrávení karbofuranem

Dva orly mořské, jejichž těla byla nalezena loni v prosinci u Hošťky na Tachovsku, otrávil nebezpečný jed karbofuran. Uhynuli zřejmě po pozření otrávené lišky. Otrava karbofuranem byla laboratorním vyšetřením prokázána u všech tří zvířat.

Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. Každoročně jsou u nás otráveny karbofuranem stovky zvířat, zejména dravci, vydry a kuny. V přírodě jsou kladeny otrávené návnady, granule, maso, vnitřnosti či části mrtvých zvířat. K otravě stačí jen nepatrné množství vysoce toxické látky. K otravě může dojít i vdechnutím výparů nebo při dotyku s kůží.

Orel mořský patří mezi kriticky ohrožené živočichy. V České republice hnízdí v současné době zhruba sto párů orlů, ale jejich populace v posledních desetiletích pomalu posiluje. Loni evidovala Česká společnost ornitologická deset otrávených orlů.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny, Českou inspekcí životního prostředí, nevládními organizacemi a policií vypracují do konce roku národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů.*

 

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down