26.10.2004 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orli se Čechám vyhnuli

Nedávná informace o podezření, že pašovaní orli z jihovýchodní Asie měli ptačí chřipku, se potvrdila. Letadlem přes Vídeň do Belgie totiž mířili v pašerákově příručním zavazadle z Bangkoku dva orli. Připomínáme, že orli jsou uvedeni na seznamu CITES, to znamená, že jsou obzvlášť chráněni.

Dne 18. 10. je zde celníci objevili, a belgická pohraniční veterinární kontrola je nařídila, přestože nejevili známky onemocnění, utratit proto, že v jihovýchodní Asii se stále vyskytuje aviární influenza. Laboratorní vyšetření pak 22. 10. potvrdilo, že ptáci byli nakaženi právě oním nebezpečným virem H5N1.
Pracovníci belgického státního veterinárního dozoru dohledávali zpětně všechny zásilky ptáků okolo inkriminovaného data a dva papoušky, kteří byli dočasně v jedné místnosti se zachycenými pašovanými nemocnými orly nařídili též utratit.
V době od 18. 10. prošly pohraniční veterinární kontrolou v Bruselu dvě zásilky ptáků z Afriky, které jsou nyní pod úřední karanténou v Belgii a dalších šest zásilek, též z Afriky, které byly přepraveny do Holandska a Ruska. Kompetentní autority těchto zemí byly informovány, aby tak učinily taktéž.
Tyto upřesňující informace obdržela ve včerejším pozdním odpoledni Státní veterinární správa ČR z vyslanectví Belgického království.
Na příkaz Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR prověřili naši státní veterináři všechny dovozy s výsledkem, že z jihovýchodní Asie do ČR žádní ptáci dovezeni nebyli, ani celní správou nebyl zachycen žádný pašovaný exemplář. Od 18. 10. k nám nebyli dovezeni ani žádní ptáci, kteří by prošli pohraniční veterinární stanicí v Belgii.
Připomínáme, že ze zemí, kde se aviární influenza, neboli ptačí chřipka vyskytuje, se dovážet do EU, tudíž ani do ČR nesmějí žádní živí ptáci, ani násadová vejce, ani drůbež, ani tepelně neopracované výrobky z ní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down