OSN obdržela zlomek přislíbené pomoci pro boj s ptačí chřipkou

Mezinárodní společenství dosud uvolnilo jen zlomek z téměř 1,9 miliardy dolarů, které přislíbilo na pomoc rozvojovému světu, aby se mohl připravit na pandemii ptačí chřipky.

Šest měsíců po mezinárodní konferenci v Pekingu bylo na tyto účely vyčleněno 1,15 miliardy dolarů, ale skutečně poskytnuto bylo jen 331 milionů dolarů, prohlásil dnes v Ženevě koordinátor OSN pro boj proti ptačí chřipce. Zdůraznil, že chudé země budou v budoucnu rozhodně potřebovat více než 1,9 miliardy dolarů. Ptačí chřipka se během dvou a půl roku rozšířila v šedesátce států.
Další finance budou zapotřebí především pro africké země a pro velmi chudé státy v ostatních částech světa. Další konference se má konat v prosinci v Bamaku (Mali). Za nedostatečné uvolňování pomoci zodpovídají z valné části Světová banka a Asijská rozvojová banka, které v lednu v Pekingu společně přislíbily 969 milionů dolarů, ale do dubna uvolnily jen čtyři miliony.
Spojené státy přislíbily 334 milionů dolarů, ale poskytly jen 71 milionů. Evropská komise vyčlenila 178 milionů dolarů, což je více než přislíbila (124 milionů), ale žádné peníze dosud skutečně nepoukázala.
Peníze mají sloužit k prevenci, především pokud jde o informovanost chovatelů drůbeže, očkování a vytváření zásob léků proti ptačí chřipce. Určeny jsou také na finanční odškodnění za zlikvidované chovy zasažené virem H5N1.
Od roku 2003 onemocnělo virem aviární influenzy 229 lidí v deseti zemích a 131 osob viru podlehlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *