26.09.2007 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osteoartritida koček - závažné, ale podceňované onemocnění

19. 9. 2007 pavilon prof. Lenfelda, VFU

Společnost Hill´s Pet Nutrition v zástoupení firmy A-VET s. r. o., uspořádala ve spolupráci se společností Feline Advisory Bureau (FAB, www.fabcats.org) a European Society for Feline Medicine (EFSM, www.efsm.org) Evropské přednáškové turné na podzim roku 2007 v oblasti Střední a Východní Evropy. Společnost FAB se věnuje péči o zdraví koček a poskytuje na tomto poli cenné informace. Její specializovaná veterinární divize EFSM pořádá každoročně felinologický kongres a vydává publikaci Journal of Feline Medicine and Surgery.
Společnost Hill´s Pet Nutrition pravidelně organizuje přednášková turné významných osobností již od roku 1990. V Brně proběhla přednáška se zaměřením na „Osteoartritidu koček – závažné, ale podceňované onemocnění“ dne 19. 9. 2007 v Lenfeldově pavilonu na VFU.
Přednáška mladé profesorky Danielle Gunn-Moore Bsc, BVMrs, PhD FHEA, MACVSc, MRCVS z Velké Británie zaujala přítomné posluchače nejen vysokou odborností, ale i osobitým vystupováním a neskrývaným obdivem k osobnostem koček. Její přednáška byla simultánně tlumočena MVDr. J. Křečkem. V důsledku lepší výživy, zdravotní péče a celkové úrovně chovu se dožívá více koček vyššího věku a přestože se u nich osteoartritida vyskytuje velmi často, nebývá rozpoznána a je přisuzována stárnutí. Degenerativní onemocnění kloubů (DJD) bylo diagnostikováno u 34 % koček s průměrným věkem 6,5 roku a u 90 % koček starších 12 let. Osteoartritida postihuje u koček hlavně lokty, kolena a kyčle (DKK), často bilaterálně. Osteoartritida je u koček hůře diagnostikovatelná než u psů. Pes při osteoartitidě kňučí a kulhá, menší kočka se choulí a málo pohybuje, snadněji přenáší váhu a nereaguje na palpaci jako pes. U koček byly zaznamenány nepatrné změny chování nebo v životním stylu (nechodí s majitelem na procházky). Postižené klouby při artritidě vykazují různý stupeň periartikulárního zesílení, velmi zřídka jsou pozorovány omezený rozsah pohybu, synoviální efuze anebo krepitace. Proto bývá užitečný dotazník pro majitele, který je zaměřen na změny pohyblivosti nebo chování kočky ještě před návštěvou veterinárního lékaře. Stanovení správné diagnózy potvrzené rentgenologickým vyšetřením a následná terapie pomocí chondroprotektiv, NSAID, glukokortikoidů aj. včetně změn prostředí (přístupnější misky a oblíbená místa) a redukce obezity může zcela zásadně změnit kvalitu života u postižených koček. Novou dietu Hill´s j/d Feline, s obsahem nenasycených mastných kyselin, antioxidantů a důležitých minerálních látek, se sníženým obsahem kalorií prezentovala MVDr. Petra Miklišová, odborný manažer společnosti A-VET s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down