Brusel 20. listopadu
1) Co je společná zemědělská politika (CAP - Common Agriculture Policy)?
Nástroj, jehož původním cílem bylo zajistit soběstačnost evropského společenství. Původní smysl se ovšem poněkud vytratil a nyní spíše řeší to, jak naložit s přebytky na zemědělském trhu.
2) Kdy vznikla?
- Evropská komise její vznik navrhla v roce 1960, schválena byla o dva roky později.
- Bývá často popisována jako výsledek dohod mezi Francií a Německem; německý průmysl výměnou za souhlas získal přístup na francouzský trh a Němci zase pomohli s dotacemi pro francouzské farmáře.
3) Kolik peněz společná zemědělská politika "spolkne"?
- V současnosti asi 40 procent rozpočtu Evropské unie, který výrazně přesahuje jeden bilion eur.
- Objem finančních prostředků se však časem mění. Nejvíce peněz na CAP putovalo v 80. letech a na začátku 90. let, kdy byli zemědělští lobbisté nejsilnější. Toto období skončilo v roce 1992, kdy unie na zemědělskou politiku vyhradila asi 61 procent unijního rozpočtu. Od té doby toto číslo klesá. V roce 2013 by mělo do zemědělství putovat 32 procent rozpočtu EU.
4) Který zemědělský sektor získává nejvíce peněz?
- Jednoznačně nejvíc, asi 40 procent veškerých dotací, putuje na produkty "z orné půdy", tedy obilí a další plodiny. Na druhém místě se drží chov skotu, který čerpá téměř pětinu finančních prostředků.
5) Které státy přijímají nejvíce dotací?
- Tři státy (Německo, Francie a Španělsko) přijímají více než polovinu veškerých peněz určených pro CAP.
- Největšími příjemci jsou Francouzi (22 procent), Španělé (15), Němci (14), Italové (12), Britové (devět), Řekové (šest) a Irové (čtyři procenta).
- Zbylých 20 členských států EU si mezi sebe rozdělí 18 procent finančních prostředků.
6) Jaké jsou milníky společné zemědělské politiky?
- 1962 - vznik CAP
- 1968 - Mansholtův plán - eurokomisař pro zemědělství Sicco Mansholt usiloval o rozpuštění malých rodinných farem a jejich sdružení ve velká zemědělská družstva. Nebyl úspěšný a prosadil jen zlomek ze svých nápadů.
- 1992 - MacSharryho reformy - pojmenované podle eurokomisaře Raye MacSharryho, který prosadil omezení produkce u některých plodin a určité škrty v zemědělských dotacích. Od této doby také objem peněz pro CAP klesá.
- 1999 - Agenda 2000 - společná zemědělská politika byla rozdělena do dvou pilířů - rozvoj venkova a samotné zemědělství.
- 2003 - Decoupling (odstranění vazby) - Evropská komise poprvé navrhla odstranění vazby mezí výší dotací a objemem produkce v některých sektorech. V platnost tato opatření vstoupila mezi lety 2004 a 2005.
- 2008 - Health Check - zásadní změny, jejichž kostru tvoří krácení dotací pro velké farmy.