12.02.2003 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otevřený dopis ÚKOZ o týrání zvířat,jejichž srst nebo kožka je využívána k výrobě spotřebního zboží

Ústřední komise pro ochranu zvířat, která je na základě zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, příslušným orgánem státní správy na úseku ochrany zvířat, projednala a přijala na svém 59. plenárním zasedání dne 11.2.2003 tento otevřený dopis týkající se upozornění veřejnosti na praktiky, které jsou spojeny s týráním zvířat, zejména psů a koček, jejichž srst nebo kožka je využívána k výrobě spotřebního zboží.

Ústřední komise pro ochranu zvířat se obrací tímto otevřeným dopisem na veřejnost, zájmové ochranářské organizace, prodejce zboží a sdělovací prostředky, aby rozvinuly kampaň a poučili spotřebitele o praktikách, které souvisejí s prodejem napodobenin zvířat, hraček, kožešnické bižuterie, koberečků z kožek, kožichů a dalších výrobků, které jsou vyrobeny z kůže nebo srsti koček a psů.

Získávání kůží a kožek pro výrobu uvedených výrobků je spojeno s krutým způsobem zabíjení psů a koček v asijských zemích, odkud je většina surovin nebo konečných výrobků dovážena. Způsoby usmrcování uvedených zvířat jsou převážně velice drastické, pro evropskou kulturu nepřijatelné, a dochází při nich k týrání. Zvířata jsou usmrcována často pomalu, velmi bolestivě, a dokonce je z nich kůže často stahována zaživa.

Spotřebitel nemůže vědět, jaké utrpení výrobě takových výrobků předcházelo, a snaží se je získat. Je paradoxem, že většinu napodobenin zvířat, zejména psů a koček, si kupují lidé, kteří k nim mají velice pozitivní vztah. Pro až kýčovitou reálnost jsou tyto předměty kupovány jako hračky pro děti nebo jako výzdoba prostředí chat, chalup apod.

Tento zájem spotřebitelů vede k dalším požadavkům na suroviny, a tím i k dalšímu týrání zvířat. Naší snahou je informovat veřejnost a upozornit na utrpení zvířat, které je nákupem tohoto zboží způsobováno. Přesto, že budeme informovat příslušné státní orgány, domníváme se, že nejefektivnější je cesta informovanosti spotřebitele, ze které vyplyne snížení zájmu o uvedené zboží.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down