18.07.2002 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otravu na Karlovarsku způsobily pesticidy

Laboratorní zkoušky prokázaly, že dvaatřicet krav Zemědělského družstva Čichalov na Karlovarsku otrávily polychlorované pesticidy na hubení mandelinky bramborové. Chemikálie byly desítky let volně uloženy na černé skládce poblíž zbořeniště někdejšího vepřína. Ačkoli pesticidy zanechali zemědělci ve vepříně již před 40 lety, jsou stále jedovaté.

„V rumišti jsou hroudy těchto pesticidů," uvedl ředitel okresní veterinární správy Jaroslav Svejkovský. „Jsou škodlivé pořád, 1000 let. Je to podobná látka jako polychlorované bifenyly nebo dioxiny. V těle zůstávají až do smrti," vysvětlil. Nelegální skládku je nezbytné rychle asanovat. Veterinární správa proto lokalitu zabezpečila proti vniknutí dalších zvířat.
Majitelem skládky je zemědělské družstvo, které pozemky převzalo po privatizaci JZD. Otravou 31 krav a jednoho telete mu vznikla škoda kolem 300.000 korun. Další desítky tisíc bude stát likvidace rumiště a veterinární vyšetření. Malé družstvo s deseti zaměstnanci se tak ocitlo v kritické ekonomické situaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down