17.01.2003 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pád cen vepřů se konečně zastavil

Od září trvající se pád výkupních cen jatečných prasat zastavil. Ačkoli došlo ke zvýšení o 16 procent, na 29 korun za kilogram živé hmotnosti, je tato cena stále pod výrobními náklady, které se pohybují na úrovni 32 korun za kilogram.

Přetlak prasat na trhu z konce minulého roku podle místopředsedy odbytového družstva Agropork a chovatele prasat Jaroslava Míla povolil a současně se nenaplnily prognózy, že lidé budou v lednu proti minulým letům nakupovat mnohem méně masa. Míl dále poznamenal, že až další týdny ukáží, zda se nynější trend potvrdí. Agropork věří, že se situace stabilizuje a ceny se postupně dostanou na úroveň, při níž nebudou chovatelé prodělávat.
Ceny vepřového loni značně kolísaly. Začátkem loňského ledna Agropork prasata prodával za 38 korun za kilogram. Pak se ceny postupně propadly na červencových 28 korun, aby až do poloviny září rychle vyskočily na 40 korun. Pak však do konce roku spadly téměř o 40 procent na 25 korun, což byla vůbec nejnižší cena prasat od roku 1993. Loňský prodělek za celý sektor výroby prasat v ČR Míl odhadl na jednu miliardu korun.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down