20.02.2003 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PANOLOG® lotion ad us. vet. a jeho využití ve veterinární praxi

Přípravek PANOLOG® lotion ad us. vet. je roztok látek s antibakteriálním a protizánětlivým účinkem, určený k aplikaci do vnějšího zvukovodu, do análních žlázek a zevně na lokální kožní afekty u psů a koček.

PANOLOG® lotion ad us. vet. obsahuje v 1 ml toto množství účinných látek:
Nystatinum 100 000 IU, Neomycinum 2,5 mg, Thiostreptonum 25 000 IU, Triamcinoloni acetonidum 1,0 mg.
Nystatin je antibiotikum s fungistatickým až fungicidním účinkem, které působí proti kvasinkám a některým plísním, kdy váže steroly a narušuje metabolismus buněčných membrán. Neomycin má široké spektrum aktivity proti gram-negativním a gram-pozitivním bakteriím. Thiostrepton je vysoce účinný proti gram-pozitivním bakteriím, i proti PNC-rezistentním kmenům stafylokoků a streptokoků. Neomycin a Thiostrepton nevykazují negativní interakci, působí na různé úseky bakteriálních ribosomů a velmi výhodně se v účinku doplňují. Triamcinolon má glukokortikoidní aktivitu bez mineralokortikoidního působení. Vykazuje výrazný protizánětlivý, antiedematózní, protisvědivý a antialergický účinek a průběžně napomáhá hojivému procesu, aniž by rušil účinek antibakteriální složky.

Přípravek PANOLOG® lotion ad us. vet. je určen k léčbě akutního a chronického zánětu zevního zvukovodu psů a koček, zánětu análních žlázek, interdigitálních dermatitid, zánětlivých dermatóz, suchých nebo exsudativních dermatitid doprovázených bakteriální nebo mykotickou infekcí a ekzémů psů a koček.
Pokud do ordinace pacient přichází s perforací ušního bubínku, popáleninami, hnisavými ranami, s abscesy či systémovými infekcemi, pak je PANOLOG® lotion ad us. vet. kontraindikován.

A jaké je správné dávkování přípravku PANOLOG® lotion ad us. vet. v nejběžněji používaných indikacích?
Otitis externa – poměrně časté onemocnění v klinické praxi, jehož prevalence může dosahovat v závislosti na ročním období u psů 5 – 20 %, u koček 2 – 7 %. N a vzniku otitid jako takových se různým způsobem podílí velké množství faktorů – predispozice, parazité, cizí tělesa, aj. V klinické praxi je důležité tyto faktory rozpoznat a následně zvolit vhodnou terapii. Klinické příznaky tohoto onemocnění jsou obecně dobře známé (od potřepávání hlavou, přes lokální bolestivost, až po tvorbu různorodého exsudátu). Z hlediska léčby je velmi důležité důkladné vyčištění zvukovodu a následná aplikace vhodného léčiva. PANOLOG® lotion ad us. vet. se nabízí zvláště v případech bakteriálních, mykotických a smíšených infekcí, kdy po vyčištění ucha a odstranění ušního mazu se aplikuje 3 – 5 kapek přípravku 1 – 3 krát denně. Podle postupu hojení lze snížit počet ošetření na 1 krát denně nebo každý 2. – 4. den jedenkrát denně.
Záněty análních žlázek – nemoci paraanálních váčků se objevují především u psů, kočky bývají postiženy výrazně méně. Charakteristickým klinickým příznakem je svědění v okolí anu – tzv. „sáňkování“, neklid, olizování postižené oblasti. Akutní infekce se projevuje bolestivým zduřením, často jednostranně. Sekret bývá páchnoucí s přítomností hnisu a také krve. Po výplachu postiženého váčku aplikujeme PANOLOG® lotion ad us. vet.a necháme jej 12 – 24 hodin působit. Ošetření opakujeme podle potřeby.
Dermatózy a ekzémy – tato onemocnění jsou samy o sobě tak rozsáhlou kapitolou, že není možné, ani rozumné se o nich zde stručně zmiňovat. Pouze k dávkování přípravku PANOLOG® lotion ad us. vet. bych uvedl, že po očištění postiženého místa se přípravek aplikuje v tenké vrstvě 1 – 2 krát denně a opakuje se do vymizení příznaků.

PANOLOG® lotion ad us. vet. je stále úspěšně používán ve veterinární klinické praxi, vzhledem k tomu, že jeho kombinace antimykotika, antibiotika a antiflogistika umožňuje účinný a efektní zásah ve velké škále různých indikací.

MVDr Navara Dušan
Novartis s.r.o.
Sector Animal Health
Tel.: 602 216 012
V Olšinách 75, 100 00 Praha 10
Tel.: 281 002 390

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down