26.11.2002 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Papich M. G. Saundersova příručka veterinárních léčiv (Saunders Handbook of Veterinary Drugs). Philadephia; W. B. Saunders, 2002:551. ISBN 0-7216-7387-2.

Publikace zaměřené na veterinární léčiva patří k obligátní součásti literární výbavy každého veterinárního lékaře. Rychlý a spolehlivý zdroj informací o léku je nutnost a při výběru těchto zdrojů je vhodné věnovat kvalitě publikace náležitou pozornost.

Je smutnou skutečností, že většina této literatury pochází z amerického kontinentu, což s sebou nese některé problémy související s odlišnou legislativou i používáním jiných léčiv než v Evropě. Drtivá většina používaných léčiv je nicméně v USA i Evropě stejná, proto je možné označit americké publikace za více než vyhovující i pro naše podmínky.
Příručka veterinárních léčiv od profesora Marka Papicha je přímo stvořena pro podmínky běžné praxe, čili pro účely rychlé, základní a přehledné orientace v nejčastěji používaných veterinárních léčivech. Na začátku textu jsou léky seřazeny tradičně podle tříd, tj. například anestetika, antibiotika, emetika, hormony atd. Následuje tabulka, ve které jsou k jednotlivým účinným látkám přiřazena obchodní jména léčiv (např. atipamezol hydrochlorid – Antisedan), případně jsou uvedena jejich další synonyma (např. vitamín B2 – riboflavin). Dále následují abecedně řazená léčiva (na jedné straně vždy popis jedné látky), u kterých je vždy uveden obchodní či jiný název, třída léčiva, mechanismus účinku a klinické použití, vedlejší účinky, kontraindikace, důležitá upozornění a interakce s jinými léčivy, návod k používání, monitoring pacienta a testace, formy léku dostupné na trhu a informace o používání léku u malých a velkých zvířat. Kniha je zakončena rejstříkem.
K negativům publikace patří především pro Evropana matoucí názvosloví jednotlivých léčiv (acetaminofen vs. paracetamol; epinefrin vs. adrenalin) a u nás nedostupné zde uváděné speciality některých léčiv. Tyto nevýhody jsou ovšem převáženy velmi příjemnou prací s touto brožurou, rychlou a snadnou orientací v textu, stručným, nicméně funkčním objemem informací a samozřejmě také naprostou moderností uváděných údajů (rok vydání 2002). Publikace rozhodně splní požadavky každé veterinární praxe a stane se rychlým a spolehlivým zdrojem potřebných informací.

MVDr. Martin Grym

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down