Papoušky měl pašerák v kufru auta

Devětatřicetiletý Polák ukryl do kufru svého osobního automobilu 164 chráněných papoušků, které se tak pokusil propašovat do Polska. Kontraband zadrželi celníci na hraničním přechodu v Českém Těšíně na Karvinsku. Celníci v kufru auta našli i dvě vzácné ary ararauny, jejichž cena se může vyšplhat až na 30.000 korun za kus.

Pašeráci ptáky nakládali na břehu přehrady v Českém Těšíně. Podezřelých automobilů si všimla hlídka pohraniční stráže se psem, která na vůz upozornila kolegy na hraničním přechodu. Podle mluvčího ostravského celního ředitelství Karla Moškoře jde o nejrozsáhlejší pokus propašovat papoušky, se kterým se dosud setkali. „Polák předpokládal, že projede bez celní kontroly, což se mu naštěstí nepovedlo,“ řekl Moškoř.
Podle Moškoře není zcela vyloučeno, že se budou podobné pokusy o zatajení vývozu chráněných zvířat opakovat. „Exotičtí ptáci se totiž pro nízkou nákupní cenu na našich burzách stávají výhodným artiklem. Pašeráky proto láká především vysoký zisk, který mají v Polsku při prodeji,“ řekl.
Všichni ptáci byli přepraveni do Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku. Většina je podle pracovníka stanice Petra Vorla v pořádku. U dvaceti se ale můžou objevit v nejbližších dnech komplikace způsobené stresem.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *