15.05.2006 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pasy a vakcinace zvířat

Cestování v EU a v nečlenských zemích unie.

Přestože je naše republika uznána za zemi prostou vztekliny, stále platí povinnost každoročně vakcinovat psy, kočky a fretky. U nás je riziko nakažení minimální, vzteklina byla v ČR zjištěna naposledy před zhruba čtyřmi lety, nelze ale vyloučit proniknutí například nemocných lišek z okolních zemí. Proto se také proti vzteklině u nás populace volně žijících zvířat stále vakcinuje.
Ti, kdo hodlají cestovat za hranice do zemí EU se svými zvířecími miláčky, tedy psy, kočkami nebo fretkami, musejí mít pro tento účel schválenými soukromými veterináři vydaný pas pro malá zvířata, kde je rubrika pro vyplnění údajů o povinné vakcinaci proti vzteklině. V zemích mimo EU je také vyžadováno potvrzení o vakcinaci, popřípadě musí být splněny některé další požadavky konkrétních zemí. Proto je vhodné se včas na zastupitelských úřadech konkrétních zemí informovat.
Podmínkou vydání pasu je i označení zvířete - čitelné tetování, nejlépe elektronickým čipem soukromým veterinárním lékařem. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem, tudíž i s legislativou EU, tzn., že první očkování pro účely cestování musí mít zvíře jakmile dosáhne stáří tří měsíců.
Velká Británie, Severní Irsko, Malta a Švédsko požadují potvrzení z uznané laboratoře Evropskou unií (Liberec, Praha) o účinnosti vakcinace proti vzteklině. Do Británie, Irska a na Maltu je potřeba toto vyšetření mít 6 měsíců předem (měsíc po očkování a 6 měsíců před vstupem na území jmenovaných států). Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině.
Británie, Irsko, Malta, a Kypr požadují vakcinaci psa, kočky nebo fretky proti echinokokóze a klíšťatům 24 až 48 hodin před vstupem. Švédsko požaduje očkování proti echinokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem, které aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař. Podrobnosti viz www.svscr.cz.
Majitelé zvířat, kteří směřují do některé z nečlenských zemí potřebují pas pro malá zvířata při návratu na území EU. Navíc pak musejí splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země. V případě Chorvatska musí mít majitel pro své zvíře potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci – tetování, nebo označení čipem – to vše je obsaženo v pasu pro malá zvířata. První očkování mladého psa musí být provedeno nejméně 6 měsíců před vstupem. Navíc pak musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).
Kromě toho je také vhodné nechat psa očkovat i proti lymeské borrelióze, popřípadě proti leptospiróze či parvoviróze, bez ohledu, zda majitel se psem hodlá vycestovat, či nikoli.
Určitě je na místě připomenout, že jakékoli cesty se zvířaty by měli majitelé podnikat za chladu ráno, popřípadě navečer, vždy mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku a v případě veder chladit například hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. A nenechat psa za jízdy vyhlížet z oken, mimo jiné hrozí například nebezpečí zánětu spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit.
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down