27.10.2004 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Patnáctá šílená kráva je z Pardubicka

Tak, patnáctá kráva, která v ČR onemocněla bovinní spongiformní encefalopatií, neboli BSE, pochází z Pardubicka, ze Zemědělského obchodního družstva Lubná u Poličky.
Kontrolní test, který provedli v Národní referenční laboratoři pro diagnostiku BSE ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, právě nyní potvrdil, že sedmiletá kráva (narozená 30. 11. 1997 a nutně poražená 21. 10. 2004) byla nemocná.

Počet zvířat, které bude nutné z diagnostických důvodů utratit a poté v souladu s veterinárními předpisy vyšetřit na BSE, zřejmě nepřesáhne počet 45.
Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, již rozhodl o dalším šetření, jakým způsobem mohlo k nakažení dojít. Je jasné, že doba, která od nakažení uplynula je dlouhá, podobně jako u předchozích případů ve východních Čechách i na jiných místech naší republiky, okolo sedmi let. Přesto stojí za to se znovu pokusit vypátrat, zda a jaké krmivo bylo před lety použito.
Je třeba poznamenat, že 15 případů onemocnění BSE zjištěných v ČR od roku 2001 na téměř 700 000 vyšetření je malé číslo. Zákazníci si i nadále mohou být jisti, že nikterak nejsou ohroženi. Veškerý skot starší 30 měsíců je na BSE vyšetřen, rovněž tak všechny kusy podezřelé a nutně poražené a kusy uhynulé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down