06.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o uniklé stádo skotu na Českolipsku bude zajištěna 

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Libereckého kraje řešili v uplynulých dnech podněty chovatele koní z Heřmaniček u Dobranova na Českolipsku a obce s rozšířenou působností (ORP) Česká Lípa. Podle podnětů se na pastvinách zmíněného chovatele mělo pohybovat cizí stádo skotu.

Při kontrole provedené následně veterinárními inspektory bylo na pastvinách chovatele koní zjištěno 27 kusů skotu různého pohlaví a věku. Pouze méně než polovina zvířat byla označena ušními známkami v souladu s platnou legislativou. Po ověření v centrální evidenci hospodářských zvířat inspektoři zjistili, že stádo pochází z chovu vzdáleného vzdušnou čarou zhruba dva kilometry.

Daná situace vyžadovala součinnost SVS, ORP Česká Lípa a Policie České republiky. Cílem bylo, co nejrychleji zajistit, aby zvířata neničila cizí majetek a neohrožovala svým pohybem zdraví jiných zvířat a lidí. Ve stádu se totiž nacházeli i býci. Zároveň bylo třeba zvířatům zabezpečit potřebnou péči, výživu a napájení a předejít tak jejich týrání.

Chovatel uprchlého skotu zpočátku bohužel nespolupracoval. Přesto se dnes (5. 9. 2022) podařilo zorganizovat jednání všech složek potřebných k vyřešení případu. Kromě zástupců ORP Česká Lípa a SVS se jednání zúčastnil také zástupce chovatele, jemuž uprchlá zvířata patří a zástupce subjektu, kterému by bylo možno zvířata svěřit do náhradní péče.

Na jednání bylo dohodnuto, že chovatel skotu zajistí dočasné ohrazení stáda, tak aby se nepřemísťovalo na jiné pozemky a zabezpečí skotu náležitou péči na svém, případně náhradním chovu. Inspektoři SVS v následujících dnech provedou kontrolu, zda dotyčný dohodu splnil.

Bez ohledu na další vývoj případu zahájí SVS s chovatelem správní řízení za neposkytnutí péče zvířatům. V něm hrozí chovateli pokuta v řádu desítek tisíc korun. S chovatelem povede správní řízení za nezabezpečení zvířat proti úniku také ORP.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down