21.02.2008 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PEN klub vyzývá Klause k odmítnutí kontaktního norování

Tento způsob výcviku většina států EU zakazuje a je v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech.

Na stranu kritiků kontaktního norování se přidal i výbor Českého centra PEN klubu. V otevřeném dopise vyzývá prezidenta Václava Klause, aby vetoval návrh zákona na ochranu zvířat, který mimo jiné stanoví podmínky, za jakých mají být cvičeni psi norníci. Lišku ve cvičné noře už podle návrhu zákona zřejmě napříště nebude od psa oddělovat mřížka, jak je to obvyklé dnes. Podle signatářů dopisu je to však týrání zvířat. Poslanci již podruhé podpořili ustanovení, které tuto mřížku v podstatě odstraňuje. Předlohu nyní posoudí prezident.
České centrum PEN klubu uvádí, že tento způsob výcviku většina států EU zakazuje a je podle něj v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech: "Odstraněním mřížky dochází ke střetu norníka s liškou. Zakousnutá a poraněná zvířata jsou potom oddělena, norník ošetřen, ale cvičná a pokousaná liška je znovu vpuštěna do umělé nory a používána k výcviku do roztrhání," píše se v otevřeném dopise.
Pokud prezident předlohu podepíše, lovečtí psi opět budou moci při výcviku přijít do kontaktu s lovenou zvěří. Kritici míní, že republika tím v ochraně zvířat dělá krok zpátky. Jejich oponenti naopak říkají, že loveckého psa je nutné dobře vycvičit, a to prý mřížka komplikuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down