21.04.2011 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Písecký hřebčinec – národní kulturní památka

Zemský hřebčinec v Písku nabízí chovatelům plemenné hřebce ke zkvalitnění chovu již 200 let. V současné době vlastní třicet plemeníků 13 různých plemen. Převažují zde teplokrevní koně, zejména pro jezdecký sport. Kromě nabídky plemeníků se hřebčinec věnuje i testování hřebců od jejich šesti měsíců. Každý rok nakupuje zhruba dvě desítky hřebečků z českých chovů, převážně potomků jejich plemeníků, aby ověřili, nakolik se v chovu osvědčují. Koně jsou umístěni ve dvou hříbárnách, a to v nedalekých Nových Dvorech a Humňanech.
Hřebečky hodnotí komise, která posuzuje jejich exteriér a pohybové schopnosti a vybírá jedince vhodné pro zařazení do chovu. Koně projdou výcvikem a vybraní hřebci absolvují sedmdesátidenní test. Nejlepší hřebci jsou být zapsáni do plemenné knihy. Jejich výkonnost se prověřuje při parkurových závodech.
První zmínky o umístění plemenných hřebců v Písku pocházejí z roku 1811. Po celých 200 let nepřerušil hřebčinec svou činnost. V současnosti je státním podnikem. Objekt hřebčince byl loni vyhlášen národní kulturní památkou.

Hřebčinec pořádá 20. srpna chovatelský den ke svému 200letému výročí založení. Veřejnost tu bude moci vidět jeho plemeníky a různé jezdecké disciplíny. Program doplní ukázka koní z Národního hřebčína v Kladrubech, hřebčince Tlumačov a ze slovenských Topolčanek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down