Plísňový jed v rozinkách z Turecka a Argentiny

Laboratorním vyšetřením bylo zjištěno překročení unijního limitu pro plísňový jed ochratoxin A.

 

 

Spotřebitelský časopis dTest zjistil více než dvojnásobné překročení unijního limitu pro plísňový jed ochratoxin A v rozinkách dvou značek prodávaných v běžných supermarketech na českém trhu.

Pracovníci dTestu podali podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI) k nahlášení obou závadných výrobků do unijního systému rychlého varování RASFF. Z obchodních řetězců, které byly osloveny, se k prodeji přihlásily společnosti Lidl a Kaufland. Zákazníci, kteří si již uvedené rozinky koupili, je mohou v prodejně vyměnit. Billa a Ahold tyto potraviny ve svém sortimentu nemají.

Více než trojnásobek unijního limitu, který činí deset mikrogramů na kilogram, testy dTestu zjistily u rozinek Sultanien Suntree z Turecka. Do České republiky je dovezla německá firma Heinrich Brüning. U argentinského výrobku Rozinky obří Nature park byl limit překročen dvojnásobně. Distributorem je K-SERVIS PRAHA a. s. z Rudné u Prahy.
Zaměstnanci dTestu nakoupili v různých českých obchodech celkem 24 vzorků rozinek a 20 balíčků pražených loupaných arašídů. Arašídy byly zdravotně nezávadné.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *