04.09.2009 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy oseté konopím u nás se zmenšily

Konopí lze použít také jako stelivo pro zvířata

Osevní plochy technického konopí v ČR se od roku 2007 pětinásobně zmenšily, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Hlavním důvodem je pokles cen konopného vlákna, který nastal v důsledku hospodářské krize. Zatímco předloni dosahovaly plochy konopných polí rekordních více než 1500 hektarů, v loňském roce se snížily na 518 hektarů. Letos zemědělci podle předběžných odhadů vyseli konopí na 300 hektarech. Zájem o konopné vlákno přitom roste. V současné době jej využívá především papírenský a automobilový průmysl, používá se také pro energetické účely. Z konopí se vyrábějí tepelné izolační rohože pro stavebnictví, textilie a lze ho užít jako stelivo pro zvířata. Stále populárnější je konopná kosmetika i konopné potraviny. K dostání je například konopná čokoláda, konopné pivo či těstoviny.
V zemích Evropské unie je pěstování konopí setého podporováno a konopné materiály jsou mezi spotřebiteli propagovány. Je zde také tendence nahrazovat ve větší míře umělá vlákna, jejichž likvidace je z hlediska životního prostředí stále více problematická.
Tuzemští farmáři mohou na pěstování konopí čerpat základní zemědělskou dotaci - přímou platbu z EU na plochu. Mohou se také ucházet o peníze z národního dorovnání přímých plateb.
V ČR je povoleno setí pouze několika odrůd. Aby se v tuzemsku mohly pěstovat, musejí odrůdy obsahovat méně než 0,2 procenta omamné látky THC. Stejně jako v ČR se snížila loni pěstitelská plocha konopí setého i v EU. Osev zabíral 10.544 hektarů proti předloňským více než 14.000 ha. Hlavními producenty jsou zejména Francie, Velká Británie, Německo, Polsko, k předním patří i Česká republika. Osevní plochy se v loňském roce zvýšily pouze ve Velké Británii a Německu. Naproti tomu se konopí přestalo pěstovat ve Španělsku, Maďarsku a Rumunsku, další země výsev omezily.
Mimounijními evropskými zeměmi, v nichž se konopí pěstuje pro vlákno, jsou především Rusko a Ukrajina. V ostatních státech se farmáři pěstování konopí věnují v nepatrném rozsahu a zcela okrajově. I když osevní plochy na celém kontinentě poklesly, předpokládá se zvýšení objemu produkce vlákna této komodity.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down