Plzeňský kraj podpoří včelaře

Plzeňský kraj je dlouhodobě velmi silný a působí v něm desetina včelařů ČR

Plzeňský kraj bude i v letošním roce podporovat včelaře v regionu, a to již čtvrtým rokem. Kraj věnoval včelařům na nákupy a obnovu úlů 1,8 milionu korun, stejně jako v loňském roce.
Krajští radní budou dotační program schvalovat 28. ledna. Z předloňských 4381 včelařů v tomto kraji se loni zvýšil jejich počet na zhruba 4500.
Včelaři v regionu měli loni, pokud jde o produkci medu
, jeden z nejhorších roků za posledních 40 let. Na jaře je výrazně postihly velké mrazy, poté sucho a přívalové deště. „Zatímco v předloňském hodně nadprůměrném roce ohlásili na včelařském svazu produkci téměř 1200 tun medu, loni to bylo až o 500 tun méně.

Počtem včelařů patří naše republika k průměru mezi zeměmi EU, ale je výjimečná v plošném pokrytí území. Prakticky neexistuje vesnice bez včelstev. Roste počet včelařů, jejichž hlavní motivací je návrat k přírodě a ke zdravým potravinám. Med je významnou exportní potravinou, v zahraničí velmi ceněnou, protože je u nás zakázáno léčení včel antibiotiky. Včelařství podporuje také zemědělský intervenčního fond. Poskytuje peníze na zazimování a léčiva. Chovatelé mohou získat i dotace EU na nákupy včelínů, zařízení na přepravu včel, rozbory medu a drahé medomety na jeho vytáčení.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *