15.07.2013 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po týdnu první zjištění

Sice nikoli metronidazol, ale jinou, zatím přesně nezjištěnou antimikrobiální látku prokázali ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě.

V rámci mimořádné kontrolní akce bylo dosud odebráno 103 vzorků drůbežího masa a masných výrobků, z toho 57 na metronidazol a 46 na nadlimitní obsah zbytků jiných antibiotik. Dosud jsme prověřili zásilky z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Nizozemí a Brazílie. Odebíráme též vzorky v potravinách (měkké masné výrobky), kde by se nějaké problémy tohoto typu mohly vyskytovat. Mimořádná kontrolní akce je zatím naplánovaná do 15. 7., laboratorní analýzy a vyhodnocování budou probíhat v následujícím týdnu.

Ve vzorcích, které odebrali inspektoři Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj v místě určení, prokázali ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě zatím přesně nezjištěnou antimikrobiální látku v zásilce polského drůbežího masa. V současné době probíhají další analýzy, které určí, jaké konkrétní antibiotikum se v mase nalézá.

Šlo o mražené kuřecí stehenní řízky o hmotnosti 600 g.  Do ČR bylo dodáno 2 000 kusů těchto stehenních řízků, celkem 1 200 kg. Veterinární inspektoři pozastavili 200 kusů ve skladě, zbytek byl distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jičíně a bylo zahájeno jejich stahování. Pokud si někdo výrobek zakoupil, má možnost výrobek vrátit prodejci.

Výrobek: Mražené kuřecí stehenní řízky 600 g

Výrobce: Firma Handlowa ALMA Sp. z o.o.; 98-235 Błaszki Cienia 11; schvalovací číslo: PL 10143902 WE

Datum minimální trvanlivosti: 19. 10. 2013

Vyrobeno: 19. 10. 2012

Nesprávné používání antibiotik vede mnohdy ke vzniku rezistence neboli odolnosti infikujících bakterií vůči používanému antibiotiku. Jedním z opatření proti narůstajícímu problému rezistence je zákaz použití konkrétních antibiotik u zvířat produkujících potraviny a tak umožnit jejich výhradní použití pro léčbu lidí. Důsledkem nedodržování ochranné lhůty, tj. doby od poslední aplikace léčiva do doby než může být zvíře poraženo a jeho produkty mohou být předkládány spotřebitelům, je i kontrola reziduí, tj. zbytků veterinárních léčiv v živočišných potravinách. Pokud se zjistí zbytky antibiotik nad hodnotu stanovených maximálních limitů, svědčí to zpravidla o tom, že nebyla ochranná lhůta dodržena a potravina je nepoživatelná a musí být zlikvidována. Jinak by konzumace potravin s nadlimitními zbytky antibiotik přispívala k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí a tím by se antibiotická léčba stávala postupem času méně účinnou.

Proto se tomuto tématu podle Milana Maleny, šéfa Státní veterinární správy, tak věnujeme. Ostatně to je i v souladu s úmysly Komise, která problematiku antibiotik považuje za velmi závažnou.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down