26.02.2004 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po vstupu do EU si polepší chovatelé skotu na pastvinách

Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky předpokládá, že po vstupu ČR do unie si nejvíce polepší chov skotu na trvalých travních porostech, zejména velké farmy, které budou v méně příznivých oblastech chovat na lukách a pastvinách skot v nízké hustotě. Producenti prasat a drůbeže mohou naopak očekávat jistá rizika.

Výzkumný ústav v modelových kalkulacích počítá vedle růstu agrárních dotací také se zdražováním ceny práce, půdy a dalších vstupů zemědělské výroby.
Česká republika má v současnosti připravenou novou agrární koncepci pro následující roky, která vychází z celosvětových, evropských i domácích problémů agrárního sektoru. Mezi její základní cíle patří konkurenceschopnost zemědělství založená více na kvalitě, bezpečnosti potravin a mimoprodukčních funkcích. Dále koncepce sleduje udržení zaměstnanosti a životní úrovně zemědělských domácností, ohleduplnost k životnímu prostředí a orientaci na nepotravinářské užití zemědělské produkce.
Reformu společné zemědělské politiky přijala EU v loňském roce. Mimo jiné je založena na částečném oddělení plateb od produkce a větším důrazu na rozvoj venkova, a dále na kvalitu a životní prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down