Počet domácích zabijaček roste

Domácích zabijaček prasat, kdy si lidé dopřejí jitrnice nebo škvarky z ručně vykrmeného pašíka, dlouhodobě ubývalo. Loni se jejich počet zvýšil zhruba o 7000 na 107 000. Podle Ministerstva zemědělství se do budoucna počítá s poklesem zabijaček, předpokládaný počet v tomto roce dosahuje 104 000.

Před deseti lety šlo o necelý dvojnásobek ročně. Do tohoto počtu jsou zahrnuty porážky prasat v domácnostech nezemědělců i zemědělců mimo jatka. V domácnostech samotných nezemědělců proběhlo loni podle ministerstva okolo 22 500 porážek.
Průměrná porážková hmotnost byla loni 112 kg, tj. o necelý kilogram vyšší než před rokem. Do celkového počtu porážek přispěly i porážky prasat na Zlínsku kvůli prevenci šíření nákazy, afrického moru prasat.
Domácí porážky, které se provedou v hospodářství chovatele, však možné jsou.
Podle novely veterinárního zákona se mohou výslužky ze zabijačky rozdávat libovolně, nejen příbuzným. Výslužky se nemají prodávat. Jako rozpor se zákonem bude jednoznačně hodnocen nález produktů z domácí porážky na trhu, například ve veřejném stravování. Kontrola domácích porážek se bude provádět pouze ze zdravotních a nákazových důvodů. I přes toto zmírnění zákona se v budoucnu očekává pokles domácích zabijaček.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *