31.03.2009 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet ekofarem na Vysočině vzrostl loni téměř na dvojnásobek

Ekofarmy nepoužívají chemická hnojiva a jsou více regionálně zaměřené

Na Vysočině za uplynulý rok přibylo asi 50 ekofarem. Na začátku tohoto roku bylo v kraji evidováno celkem 113 hospodařících zemědělců. Do ekologického zemědělství v kraji patřilo přes 4000 hektarů pozemků, dalších 2860 hektarů půdy bylo na zařazení do tohoto systému připravováno. Hospodářská krize jim zatím odbyt výrazněji nepoškodila.
Výměra ekologicky obhospodařované půdy na Vysočině patří v republikovém srovnání k nejnižším, menší rozlohu takové půdy vykazují jen kraje Pardubický a Středočeský. V celé zemi bylo na konci minulého roku evidováno přes 1800 ekofarem, které měly zhruba 320.000 hektarů pozemků. Ve většině regionů ale převládá chov zvířat na pastvinách, na Vysočině se pěstuje více plodin. Trvalé travní porosty se loni na celkové rozloze ekologicky obhospodařovaných polí v republice podílely více než čtyřmi pětinami, na Vysočině jen asi polovinou.
Počet ekofarem na Vysočině stoupá hlavně v posledních dvou letech. Na začátku roku 2007 jich v kraji bylo necelých 40. K jejich rozvoji přispěla hlavně stoupající tuzemská spotřeba biopotravin. Poptávka po ekologických potravinách trvá, s odbytem potíže nejsou.
Tradiční zemědělci si v poslední době stěžují na propad cen u své produkce a na klesající odbyt. Na ekofarmách jsou tyto výkyvy daleko nižší, zemědělství je zde více regionálně zaměřené a zemědělci nepoužívají chemická hnojiva a postřiky, jejichž zdražování zvyšuje výrobní náklady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down