30.06.2003 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet koní od roku 1996 stoupá

Podle údajů statistiků stouply stavy koní mezi roky 1995 až 2001 v tuzemsku asi o 40 procent na 25.800 kusů. Přitom po roce 1989 začaly stavy koní klesat, což způsobily mimo jiné změny majetkoprávních vztahů, privatizace a restituce. Jak uvedlo ministerstvo zemědělství, podepsala se na tom i stoupající životní úroveň a koupěschopnost obyvatelstva, která má přímý vliv na poptávku a možnost pořídit si a držet koně.

Nejrozšířenějším plemenem je český teplokrevník. Dále jsou početně zastoupena chladnokrevná plemena, například českomoravský belgický kůň, huculský kůň, anglický plnokrevník, starokladrubský kůň a plemena náležející ke skupině koní pony.
V současnosti je podle MZe chovatelů koní více než před rokem 1989, a to nejen v souvislosti se zvýšením počtu těchto zvířat, ale také kvůli rozpadu dříve koncentrovaných chovů. Ústřední evidence hospodářských zvířat eviduje k letošnímu 1. červnu 2563 hospodářství s chovem koní.
Skutečný počet koní v Česku je v současnosti podstatně vyšší, než uvádí Český statistický úřad, protože jeho údaje zahrnují jen chovy od určité velikosti. Od října 2001 je každý chovatel povinen svého koně zaregistrovat do ústřední evidence. Ta v současnosti čítá 41.240 koní.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down