02.10.2003 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet vyšetření na BSE roste

Počty vyšetření poráženého skotu staršího než 30 měsíců, popřípadě nutně poraženého nad 24 měsíců, a všech uhynulých kusů již dosáhly k 30. září 2003 skoro 450 tisíc, přesně 449 796. Další případ onemocnění bovinní spongiformní encefalopatií, mimo pěti již dříve diagnostikovaných starých krav, u nás zatím zjištěn nebyl.

Zdá se, že zvířat rizikové skupiny, tj. zvířat narozených kolem roku 1995 - 97 ubývá, a že pokud se vyskytne další případ, půjde pouze o ojedinělý výskyt. Všechny krávy, u kterých byla nemoc šílených krav u nás zjištěna, se právě narodily mezi těmito roky.
O přístupu k problematice BSE se v EU stále diskutuje. Například se asi do dvou měsíců chystá jednání, které by mělo skončit hlasováním o “změkčení přístupu“ v označování páteře skotu jako specifického rizikového materiálu, neboli SRM. Zřejmě se bude uvažovat o tom, že u zvířat narozených po 1. únoru 2002 nebude páteř těchto zvířat označována jako SRM, což znamená, že nebude konfiskována a jako SRM likvidována. Toto datum bylo zvoleno zřejmě s ohledem na v EU platící totální zákaz zkrmování masokostních mouček všem zvířatům. Tento zákaz bude ale v naší republice platit až od 1. listopadu.
Jak se bude situace vyvíjet, to bude Státní veterinární správa pochopitelně pečlivě sledovat, protože i ona má zájem, aby našim zemědělcům i zpracovatelům nevznikaly zbytečné náklady.
Možnost neodstraňovat páteř skotu by například opět umožnilo do našich restaurací návrat steaků na kosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down